DRIFE: Yeni Nesil Yolcu Taşımacılığı Platformu

 

Teknolojinin gelişmesi ile artık bir yerden başka bir yere gitmek çok daha kolay. Şehir içi yolcu taşımacılığında en çok tercih edilen taksilerdir. Bugüne kadar, taksi endüstrisi için tipik bir çok ciddi sorun mevcuttur. Bu sorunlar sadece özel taşımacılık hizmetleri kullanan müşteriler değil, aynı zamanda sürücüler ve iş sahipleri tarafından karşılanmaktadır. Başlıca sorunlar arasında yer alan müşteriler için yüksek fiyatlar ve sürücüler için yüksek komisyonlar, yolcuların kişisel verilerinin yetkisiz toplanması ve mali kazanımları, piyasadaki yüksek düzey devlet kontrolü vardır. Şimdi küresel pazarda, bazıları dünyanın dört bir tarafından bilinen, diğerleri kendi ülkelerinde pazar liderleri olan, ancak gezegenin başka bir yerinde bilinmeyen, çok sayıda iyi bilinen oyuncular var. Tüm bu büyük oyuncular birbirleriyle gizlice bir fiyat savaşı başlatırlar, bu da hem piyasa oyuncularını hem de sıradan vatandaşları olumsuz etkiler. Sizlerde biliyorsunuz ki 2009 yılında, geleneksel taksi endüstrisinin Uber denen bir şirket tarafından kesintiye uğramıştır. Hala haberlerde sık sık duyarız taksiciler ile uberler arasında sorunlar bir türlü dinmek bilmemektedir.

Dışarıdan bakıldığında sürücüler için bir araba, yatırım yaptığı ve taşımacılık işlemlerinde para kazandığı bir yatırım aracıdır. Fakat sorun şu ki, her zaman, otomobil bakım masrafları için harcanan paranın ödenmemesi ve dahası, her zaman sürücünün araçları düzenli olarak kendi gelirleri üzerinden güncelleyememesidir. Taksi pazarı sadece modern teknolojilerle tanışmaya ve dijital alana geçmeye başladığında, sürücüler düşük rekabet nedeniyle iyi para kazanabilirler. Ancak gelecekte, taşıyıcıların sayısı arttı, doğal rekabet hizmet fiyatlarını düşürdü ve yolcuları korkutmamak için girişimciler daha büyük bir sürücü yüzdesi almaya başladılar. Uzun bir süredir fiyatlar yükselmekte ve şu anda yüzde 25’e varan bir taksi servisi ile komisyon tahsil edilebilmektedir. Yolcular ve sürücüler artı farklı alternatifler arıyorlar. Bugün sizlere sektördeki sorunlara çözüm olacak olan DRIFE projesi hakkında bilgi vermek istiyorum.

DRIFE NEDİR? 

Blok zincir temeline dayalı, yüksek komisyon alan aracıları ortadan kaldırarak taksi şoförlerinin daha fazla para kazanmasına ve yolculara daha az ödeme yapmasına izin verecek merkezi olmayan bir platformdur. DRIFE, yolcu taşımacılığı için, bu sektördeki tüm katılımcılar için karşılıklı olarak faydalı bir ekosistem oluşturacak aynı zamanda sürücüleri, taşıtları ve topluluk geliştiricilerini içerir. DRIFE mevcut iş modellerinden farklı bir platform oluşturmayı ve işlemlerde yer alan şirketlerin aracılarını kaldırmayı planlamaktadır. Ayrıca sürücü geliri, binici ücretleri, siber güvenlik ve şeffaf yönetim gibi tüm paydaşlara sağlanan genel değeri de arttırır.

Blok zincir teknolojisi sayesinde ücret ödeme detaylarının tüm verilerine erişmek için kullanıcı dostu bir arayüz ile tamamen şeffaf ve denetlenebilir. Her şey, güvenlik kurmak için akıllı sözleşmeler kullanarak dApps aracılığıyla işlenir ve her işlem blok zincirinin bir parçası haline gelir yani hiçbir kayıt değiştirilemez.

DRIFE müşterileri, diğer yolcular tarafından yapılan yorumlar ve geri bildirimler dahil olmak üzere tüm sürücü ayrıntılarını görüntüleyebilecektir. Tüm yorumlar ve yolculuk deneyimi dağıtılmış defterde saklanacaktır. Aynı zamanda platform sürücü gelirinin, yolcu ücretinin ve toplam komisyonun şeffaf bir şekilde depolandığı eşsiz bir sistemle ele alarak müşteri verilerini korumak için en son siber güvenlik sistemlerini uygulamaya koyacaktır.

DRIFE PLATFORMUNUN ÖZELLİKLERİ

 • DRIFE, mevcut komisyon temelli platformlardan yeni bir ekonomik modele sahip merkezi olmayan bir ağa kaydırmayı amaçlamaktadır. Yani Komisyon yoktur
 • DRIFE, ağ kullanıcılarının sosyal etkileşim ve ağ oluşturma yoluyla platformun iyileştirilmesine katkıda bulunmalarını sağlamak için ek teşvikler sağlar.
 • DRIFE, ağ katılımcılarının platform için finansal ve operasyonel karar verme süreçlerine yönelik demokratik katılımına inanmaktadır.
 • DRIFE, taşıtın güvenliğini değerlendirir ve sürücülerin hizmetine girmeden önce ve servis esnasında birden fazla güvenlik kontrolü gerçekleştirmeye çalışır. DRIFE ayrıca yardım istemek için topluluk içinde Acil yardım sinyalleri yayınlamak için altyapı sağlar.

TOKEN BİLGİLERİ

 • Token Simgesi: DRF
 • Blockchain türü: EOS
 • Toplam Token Miktarı: 325.000.000 DRF
 • Satılacak Token Miktarı: 162.500.000 DRF
 • Soft cap: 4.000.000 DRF
 • Hard cap: 39.000.000 DRF
 • ICO Token Tipi: ERC-20
 • Token Döviz Kuru: 1 DRF = 0.25 Dolar
 • Kabul edilen para birimleri: BTC, ETH

 

YOL HARİTASI

EKİP

Drife platformu konusunda uzman kişilerin hazırlamış olduğu projedir Kurucusu Firdosh Şeyh ve Surya Ranjith dir. Diğer takım üyeleri aşağıda yer almaktadır.

Drife platformu hakkında genel bilgileri sizlerle paylaştım Sonuç olarak zaman zaman kullandığımız taksiye daha az ücret ödeyip daha güvenli ve daha iyi hizmet almamızı sağlayacak bu projenin hem şoföre hem de biniciye pek çok faydası sağlayacaktır. O halde proje hakkında daha detaylı bilgi almak ve projeye katılmak için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Web sitesi: https://www.drife.one/

Whitepaper: https://www.drife.one/wp-content/uploads/2018/10/Drife-Lightpaper.pdf

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5027608.0

Facebook: https://www.facebook.com/drife.official/

Twitter: https://twitter.com/Drife_official

Medium: https://medium.com/@drife_official

Telegram: https://t.me/drife_official

Bitcointalk profile link (PinkBlue): https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1162745

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.